W dobie dużej konkurencyjności, społeczeństwa informacyjnego oraz globalizacji ochrona swoich praw stała się jeszcze istotniejszym aspektem funkcjonowania każdego przedsiębiorcy. Wśród wspomnianych praw z kolei niewątpliwie wzrosła wartość własności intelektualnej, której ochrona staje się coraz większym wyzwaniem. Powszechny handel z użyciem Internetu – również tzw. dropshipping – otwarte granice pomiędzy państwami Unii Europejskiej skutkują większą możliwością dokonywania naruszeń, otwierają też jednak możliwości, które wcześniej nie były możliwe – luz zdecydowanie mniej skuteczne. Jedną z takich otwartych furtek jest działanie ochrony celnej.
OCHRONA CELNA NA GRANICY
Ochrona celna polega na wspólnym działaniu organów celnych państw Unii Europejskich, którego celem jest ochrona rynku wspólnotowego przed zagrożeniami praw własności intelektualnej jego uczestników. Działanie ochrony obejmować może wiele rodzajów praw własności intelektualnej, które posiadają przedsiębiorcy – dotyczy to zarówno zarejestrowanych praw własności przemysłowej, jak patenty czy znaki towarowe, jak i prawa autorskie, prawo do danej nazwy czy określonego oznaczenia geograficznego. Jej zakres terytorialny obejmować może jeden kraj Wspólnoty, kilka z nich lub całą Unię Europejską. Daje też ona możliwość zwiększenia wiedzy celników – oraz innych organów ścigania, które uzyskują dostęp do systemu – na temat praw klientów, czy też uzyskania informacji dotyczących bezpośrednio produktów.
Należy również podkreślić, że objęcie praw działaniem ochrony celnej pomaga na zwiększenie weryfikacji towarów, które trafiają na nasz rynek.
W naszej praktyce pomagamy klientom i współpracujemy z nimi w zakresie objęcia ich praw działaniem ochrony celnej oraz obsługi jej działania – zarówno w aspekcie administracyjnym, jak i działań organów ścigania związanych z naruszeniami praw
Jak możemy pomóc?
Nasze doświadczenie
Nasze specjalizacje
adwokat
adwokat