W artykule dla „Rzeczpospolitej” eksperci Patpol Legal Dariusz Piróg i Dominika Fallach omawiają kwestię odpowiedzialności związanej z wykonaniem środków tymczasowych.
Wyrok TSUE w w sprawie Mylan AB przeciwko Gilead
Bazą do powstania artykułu był niedawny wyrok TSUE.
👉 Spółki Gilead złożyły powództwo przeciwko Mylan AB w sprawie naruszenia dodatkowego świadectwa ochronnego do patentu europejskiego nr EP 0 915 894 (dalej SPC) wraz z wnioskiem o zastosowanie środka tymczasowego.
👉 Warto przypomnieć, że dodatkowe świadectwo ochronne to prawo własności intelektualnej, które przedłuża ochronę patentową na produkty farmaceutyczne i środki ochrony roślin o maksymalnie pięć lat i uzyskuje moc prawną po wygaśnięciu patentu, na którym się opiera.
👉 Fiński sąd gospodarczy uwzględnił wniosek spółek Gilead o zastosowanie środków tymczasowych i zakazał Mylan AB oferowania, wprowadzania do obrotu i stosowania rozpatrywanego generycznego produktu leczniczego w okresie ważności wspomnianego SPC oraz importowania, wytwarzania i posiadania go do tych celów.
👉 Mylan AB zakwestionowała powództwo o naruszenie praw i wniosek o zastosowanie środka tymczasowego, a następnie wniosła powództwo o unieważnienie SPC.
👉 Sąd właściwy w sprawach własności intelektualnej unieważnił SPC. Orzeczenie to stało się prawomocne, a Mylan AB wystąpiła o zasądzenie na jej rzecz od spółek Gilead zapłaty odszkodowania w ramach naprawienia szkody spowodowanej przez zarządzone bez potrzeby środki tymczasowe, których podstawą było unieważnione SPC.
👉Fiński Sąd Najwyższy powziął wątpliwość, czy system odpowiedzialności niezależnej od winy można uznać za zgodny z art. 9 ust. 7 Dyrektywy Enforcement. Wobec tego zawiesił postępowanie krajowe i zadał pytanie prejudycjalne do TSUE.
Jeśli interesuje Cię ta problematyka, koniecznie przeczytaj cały artykuł, w którym nasi prawnicy analizują:
✅ co oznacza odpowiedzialność za wykonanie takiego środka,
✅ jakie mogą być konsekwencje błędów popełnionych w tym procesie,
✅ a także jakie obowiązki i ryzyka ponoszą strony postępowania w sytuacji zabezpieczenia roszczeń.
🔗 Pełna treść artykułu: https://lnkd.in/dXK5p-Hq
👉 Artykuł porusza także praktyczne aspekty tego zagadnienia, omawiając, kiedy i w jakich okolicznościach można domagać się odszkodowania za szkody powstałe w wyniku wykonania takiego środka.